Przełącznik faz PF-421 TRMS

Przełącznik faz PF-421 TRMS

PF-421-TRMS, 5902431674315

Opis produktu

Automatyczny przełącznik faz z regulowanym dolnym i górnym progiem napięciowym.

Zastosowanie automatycznego przełącznika faz pozwala na zachowanie ciągłości zasilania odbiornika jednofazowego. Przełącznik faz zadziała w przypadku zaniku jednej z faz zasilających lub spadku parametrów poniżej normy.

 

PF-421 TRMS - schemat działania

Zastosowanie automatycznego przełącznika faz PF-421 TRMS

Automatyczny przełącznik faz PF-421 umożliwia zachowanie ciągłości zasilania odbiornika jednofazowego w przypadku zaniku fazy zasilającej lub w przypadku  przekroczenia przez nią ustawionych parametrów. Kompaktowy rozmiar urządzenia pozwala na oszczędność przestrzeni w szafie elektrycznej.

Pomiar rzeczywistej skutecznej wartości napięcia (True RMS) gwarantuje poprawne działanie przełącznika w przypadku pracy z mocno zakłóconą siecią zasilającą.

Działanie automatycznego przełącznika faz PF-421 TRMS

Na zaciski wejściowe urządzenia podłączane jest napięcie trójfazowe (3×230 V+N). Na wyjściu przekaźnika pojawia się napięcie jednofazowe (230 V) jednej z faz. Układ elektroniczny przełącznika kontroluje wartości napięć doprowadzonych faz tak, aby napięcie wyjściowe nie było mniejsze lub większe niż nastawione wartości. Faza o prawidłowych parametrach kierowana jest na wyjście przełącznika. Urządzenie mierzy wartość skuteczną napięcia (True RMS), dzięki temu świetnie sprawdza się we współczesnych układach automatyki, gdzie napięcie zasilania często jest odkształcone na skutek pracy pobliskich urządzeń z zasilaczami impulsowymi. Świecenie odpowiedniej zielonej diody LED sygnalizuje załączenie danej fazy na wyjście przełącznika. W zależności od ustawionego trybu pracy, faza L1 jest fazą priorytetową lub układ działa bez priorytetu faz (Tret ustawione na ∞ ).

Praca z fazą priorytetową
W trybie tym faza L1 jest fazą priorytetową i jeżeli jej parametry będą prawidłowe przez czas nastawiony pokrętłem Tret, to zostanie ona dołączona na wyjście. Jeżeli faza L1 przekroczy górny lub dolny poziom nastaw (wartość jej napięcia będzie nieprawidłowa) to na wyjściu pojawi się napięcie fazy L2 (jeżeli ma ona poprawne parametry), lub fazy L3, jeżeli faza L2 również była nieprawidłowa. W przypadku, kiedy na wyjście dołączona jest faza L3 i faza L2 wróci do prawidłowych parametrów, i będzie prawidłowa przez czas ustawiony pokrętłem Tret, to zostanie ona przełączona na wyjście (priorytet faz od najwyższego do najniższego to L1, L2, L3). Jeżeli napięcie fazy wyjściowej będzie 10 V poniżej ustawionej wartości lub 10 V powyżej ustawionej wartości, to przełączenie nastąpi z 10-sekundowym opóźnieniem. Jeżeli faza wykroczy poza ten zakres, zostanie odłączona natychmiast (około 200 ms).Praca bez fazy priorytetowej (Tret ustawione na ∞ ).
W trybie tym wszystkie fazy mają taki sam priorytet. To oznacza, że na wyjście dołączona zostanie pierwsza z prawidłowych faz (po włączeniu zasilania sprawdzanie rozpoczyna się od fazy L1). Faza wyjściowa zostanie zmieniona dopiero wtedy, kiedy napięcie na wyjściu wykroczy poza zakres ustawiony pokrętłami Vmin oraz Vmax. Jeżeli napięcie fazy wyjściowej będzie 10 V poniżej ustawionej wartości lub 10 V powyżej ustawionej wartości, to przełączenie nastąpi z 10-sekundowym opóźnieniem. Jeżeli faza wykroczy poza ten zakres, zostanie odłączona natychmiast (około 200 ms). W obu przypadkach, kiedy napięcie żadnej z faz nie będzie w prawidłowym zakresie, to obciążenie wyjściowe zostaje odłączone. Przełączenie wyjścia na fazę o nieprawidłowych parametrach nie jest możliwe. Zakres napięć pracy dla wszystkich trzech faz ustawia się za pomocą pokręteł Vmax oraz Vmin. Pokrętło Vmax określa maksymalne dopuszczalne napięcie na wyjściu, natomiast Vmin określa napięcie minimalne. Jeżeli napięcie fazy znajduje się pomiędzy progami Vmin oraz Vmax, to uznawane jest za prawidłowe.
 

Niepoprawne podłączenie przewodów wejściowych (N podpięty nie w to miejsce), spowoduje zamianę wyprowadzeń na wyjściu, czyli w miejscu, gdzie powinien pojawić się potencjał N pojawi się napięcie fazy podpiętej na zacisk wejściowy N. W miejscu, gdzie powinien pojawić się potencjał wybranej fazy pojawi się potencjał N. Jeżeli napięcie fazy podpiętej do zacisku N będzie nieprawidłowe, wyjście zostanie całkowicie odłączone, jednak nadal dostępny będzie na wyjściu potencjał nieprawidłowo podpiętej fazy!

Napięcie zasilania3×230 V+N
Współpraca z agregatami prądotwórczymiNIE
Maksymalny prąd obciążenia AC-116 A
Element wykonawczy3 × przekaźnik
Czas powrotu5÷300 s
Błąd pomiaru napięcia±1%
Próg zadziałania - górny regulowany240÷280 V
Próg zadziałania - dolny regulowany160÷220 V
Maksymalne napięcie fazowe420 V
Częstotliwość napięcia zasilania45÷55 Hz
Wytrzymałość mechaniczna styków1×10⁷
Wytrzymałość elektryczna styków1×10⁵
Pomiar TRMSTAK
Częstotliwość próbkowania sygnału4 kHz
Histereza powrotu zasilania10 V
Przyłączezaciski śrubowe 4,0 mm²
Moment dokręcający0,5 Nm
Pobór mocy1,5 W
Temperatura pracy-25 ÷ 50 °C
Wymiary2 moduły (35 mm)
Montażna szynie 35 mm
Stopień ochronyIP20