Przełącznik faz PF-451

Przełącznik faz PF-451

PF-451, 5908312594031

Opis produktu

Do współpracy ze stycznikami.
Bez fazy priorytetowej.
Z regulowanym dolnym i górnym progiem zadziałania.

Automatyczny przełącznik faz służy do zachowania ciągłości zasilania odbiornika jednofazowego. Jest skuteczny w przypadku zaniku jednej z faz zasilających lub spadku parametrów poniżej normy.

 

Zastosowanie automatycznego przełącznika faz PF-451

Przełącznik w bezpośrednim podłączeniu służy do zasilania obwodu jednofazowego, którego obciążenie nie przekracza 16 A. Dla obwodów o obciążeniu powyżej 16 A wykorzystamy układ przełącznika i trzech styczników o odpowiednio dobranej obciążalności.

Działanie automatycznego przełącznika faz PF-451

Na wejście przełącznika (L1, L2, L3, N) doprowadzone jest napięcie trójfazowe (3×230 V+N). Na wyjście przełącznika (T1, T2, T3) kierowane jest napięcie jednofazowe (230 V AC). Jest to napięcie fazowe jednej z faz. Układ elektroniczny przełącznika kontroluje wartości napięć doprowadzonych faz. Faza o prawidłowych parametrach kierowana jest na wyjście. Kolejność przełączania faz nie jest określona. Na wyjście kierowana jest zawsze faza o najlepszych parametrach. Po spadku wartości parametrów tej fazy następuje przełączenie na kolejną, dobrą fazę. Czas przełączania (pojawienie się napięcia na wyjściu) po zaniku aktualnie załączonej fazy wynosi od 0,5 do 0,8 s. W tym czasie odbiorniki nie są zasilane. Wejście Uk służy do kontroli załączonych napięć. Układ pozwala na załączenie tylko jednej fazy. Zabezpiecza to przed jednoczesnym podaniem napięć dwóch faz na wyjście. Mogłoby to spowodować zwarcie międzyfazowe. Również uszkodzenie stycznika (np. przerwa w obwodzie cewki lub wypalenie styku roboczego) spowoduje przełączenie odbiornika na inną fazę. Nawet gdy w danej fazie napięcie jest prawidłowe. W przypadku zwarcia na stałe styków stycznika układ nie przełączy na inny stycznik, mimo nieprawidłowego napięcia w tej fazie. Po włączeniu napięcia zasilania (przynajmniej jednej fazy) przez 2 sekundy układ bada prawidłowość przyłączonych napięć. Dopiero po tym czasie załączy fazę na wyjście. Przełącznik ma możliwość ustawienia dolnego (150 V do 210 V) i górnego (230 V do 260 V) progu napięciowego, przy którym nastąpi przełączenie. Do sygnalizacji optycznej służą diody LED: zielona-zasilanie; żółta-załączona faza na wyjściu.
 

Napięcie zasilania3×230 V+N
Współpraca z agregatami prądotwórczymiTAK
Histereza5 V
Błąd pomiaru napięcia±1%
Próg zadziałania - górny regulowany230÷260 V
Próg zadziałania - dolny regulowany150÷210 V
Czas przełączania0,5÷0,8 s
Maksymalny prąd obciążenia - bezpośrednie podłączenie16 A
Maksymalny prąd obciążenia - ze stycznikamido obciążalności styków styczników
Przyłączezaciski śrubowe 4,0 mm²
Moment dokręcający0,5 Nm
Pobór mocy≤ 1 W
Temperatura pracy-25 ÷ 50 °C
Wymiary5 modułów (87,5 mm)
Montażna szynie 35 mm
Stopień ochronyIP20