Zegar astronomiczny PCZ-525.3-PLUS z przerwą nocną

Zegar astronomiczny PCZ-525.3-PLUS z przerwą nocną

PCZ-525.3-PLUS, 5902431673011

Opis produktu

Jednokanałowy, programowany zegar sterujący pracujący w cyklu astronomicznym. Momenty załączenia i wyłączenia powiązane są położeniem słońca względem horyzontu. Zegar posiada również funkcję programowanej przerwy nocnej. Możliwość podłączenia zewnętrznego czujnika jasności do korekcji momentu włączenia i wyłączenia. Ustawiany ręczne lub zdalnie przez NFC i aplikację mobilną. Obciążalność styku wykonawczego 16 A [AC-1]. Zewnętrzne wejście sterujące pracą zegara oraz podświetlany wyświetlacz LCD.

Działanie zegara astronomicznego

Zegar załącza i wyłącza sterowany obwód elektryczny o zaprogramowanych porach w cyklu astronomicznym. Załączanie i wyłączanie jest powiązane z zadanym położeniem słońca względem horyzontu. Np. wschód – zachód, zmierzch – brzask. Programowana przerwa nocna umożliwia wyłączenie oświetlenia na określony czas, gdy nie jest potrzebne. Po podłączeniu zewnętrznego czujnika jasności Sonda Plus możliwe jest korygowanie, w zaprogramowany sposób, momentu włączenia / wyłączenia na podstawie rzeczywistych warunków oświetlenia. Np. w pochmurny dzień włączenie światła może nastąpić wcześniej. Zewnętrzny przycisk podłączony do zegara umożliwia tymczasowe przerwanie wykonywania programu i ręczne sterowanie odbiornikiem.
 


Funkcje zegara astronomicznego z przerwą nocną

 • Zegar pracuje w trybie automatycznym w cyklu astronomicznym lub w trybie ręcznym;
 • Podłączenie zewnętrznego czujnika jasności pozwala korygować moment włączenia i wyłączenia na podstawie rzeczywistych warunków oświetlenia;
 • Pracę zegara programujemy bezpośrednio w zegarze. Jest to możliwe również zdalnie za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej PCZ Konfigurator (Android) przy wykorzystaniu komunikacji bezprzewodowej NFC;
 • Sterownik precyzyjnie oblicza położenie słońca i powiązane z tym momenty włączenia i wyłączenia dzięki ustawianej w zegarze lokalizacji. predefiniowane w zegarze 86 lokalizacji w Polsce i 1500 na świecie, możliwość ustawiania lokalizacji poprzez aplikację PCZ Konfigurator przy wykorzystaniu GPS lub map Google),
 • Predefiniowane punkty włączeń i wyłączeń:
 • wschód i zachód słońca,
 • zmierz i brzask,
 • stała pora załączenia i wyłączenia,
 • Możliwość niezależnego przesunięcia momentu włączenia i wyłączenia względem zachodu i wschodu słońca,
 • Programowana przerwa nocna,
 • Możliwość podłączenia zewnętrznego przycisku do tymczasowego przerywania programu pracy i ręcznego sterowania pracą przekaźnika. Przerwa obowiązywać będzie do momentu kolejnego przełączenia wynikającego z cyklu pracy automatycznej;
 • Podświetlany wyświetlacz z funkcją programowania poziomu jasności i kontrastu,
 • Wbudowana, wymienna bateria podtrzymuje ustawienia zegara w przypadku braku zasilania. Wskaźnik naładowania baterii informuje o konieczności jej wymiany.
 • Automatyczne przełączenie pomiędzy czasem letnim i zimowym,
 • Pamięć stanu przekaźnika. W trybie ręcznym stan przekaźnika zostanie przywrócony po zaniku i powrocie zasilania.

Aplikacja PCZ Konfigurator i zdalne programowanie zegara

Zegar PCZ-525.3 Plus wyposażony jest w moduł komunikacji bezprzewodowej NFC. NFC to komunikacja bliskiego zasięgu wykorzystywana m.in. do płatności zbliżeniowych. Dzięki temu dysponując telefonem, wyposażonym również w moduł komunikacji NFC oraz pracującym pod kontrolą systemu Android, można za pomocą bezpłatnej aplikacji PCZ Konfigurator zdalnie programować pracę zegara.


Podstawowe możliwości aplikacji PCZ Konfigurator:

 • przygotowanie konfiguracji zegara w trybie offline (bez konieczności połączenia z zegarem),
 • ustawianie lokalizacji zegara przy wykorzystaniu GPS w telefonie lub poprzez bezpośrednie wskazanie lokalizacji na mapach Google,
 • odczytywanie i zapisywanie konfiguracji do sterownika,
 • szybkie programowanie wielu sterowników za pomocą przygotowanej wcześniej konfiguracji,
 • udostępnianie plików z konfiguracją poprzez e-mail, Bluetooth, dyski sieciowe,
 • jednoznaczną identyfikację podłączonego zegara i możliwość nadawania urządzeniom własnych nazw,
 • automatyczne tworzenie kopii zapasowych konfiguracji. W powiązaniu z nadaną nazwą zegara pozwala to łatwo przywrócić wcześniejszą konfigurację,
 • ustawienie czasu i daty na podstawie zegarka w telefonie.
    

 
Aplikacja dostępna jest na Google Play!

UWAGA!
Aktualnie sprzedawany jest zegar PCZ-525 z indeksem 3.
Jest to indeks oznaczający wersję oprogramowania zegara.
Sprawdź, jaką wersję oprogramowania ma twój zegar i pobierz właściwą instrukcję.
  

Zastosowanie komunikacji bezprzewodowej NFC w sterownikach czasowych F&F

Technologia NFC (z ang. Near Field Communication) jest formą komunikacji bezprzewodowej bardzo bliskiego zasięgu. Zwykle nie przekracza on kilku centymetrów. Znalazła zastosowanie w rozwiązaniach płatności zbliżeniowej. Przy wykorzystywaniu płatniczych kart zbliżeniowych, poprzez smartfony z funkcją NFC i dedykowaną aplikacją bankową. W kilku urządzeniach produkcji F&F wykorzystaliśmy komunikację NFC do konfiguracji sterowników czasowych. Jest to bardzo proste i wygodne rozwiązanie. Przy pomocy bezpłatnej aplikacji na telefon z systemem Android ustawia się program pracy sterownika. Następnie, aby przepisać program do sterownika, wystarczy zbliżyć do niego telefon. Dokładnie w taki sam sposób, w jaki płacimy za zakupy przy kasie.

Programowanie przy wykorzystaniu NFC ma wiele dodatkowych zalet. Można:

- szybko programować wiele sterowników,

-przechowywać kopię programów w pamięci telefonu,

-udostępniać programy przez np. email do innych użytkowników.

Aby zaprogramować sterownik, nie trzeba go nawet podłączać do zasilania. Nawet nie musimy go w tym celu wyciągać z pudełka.

Typastronomiczny
Napięcie zasilania24÷264 V AC/DC
Wejście sterującewyzwalanie +/L/N
Maksymalny prąd impulsu sterującego1 mA
Element wykonawczyprzekaźnik
Maksymalny prąd obciążenia16 A
Konfiguracja styków1 × NO/NC
Separacja stykuTAK
Współpraca z przyciskami podświetlanymiNIE
Czas podtrzymania pracy zegara6 lat
Typ baterii2032 (litowa)
Dokładność wskazań zegara1 s
Błąd czasu±1 s / 24 h
Czas podtrzymania pracy wyświetlaczabrak
Przyłączezaciski śrubowe 4,0 mm²
Moment dokręcający0,5 Nm
Pobór mocy1,5 W
Temperatura pracy-20÷50°C
Wymiary2 moduły (35 mm)
Montażna szynie 35 mm
Stopień ochronyIP20
Czujnik jasnościSonda Plus (czujnik należy dokupić oddzielnie)


Zegar astronomiczny z przerwą nocną i sondą PLUS - schemat podłączenia
Aplikacja mobilna
Ze względu na ograniczenia techniczne narzucone przez firmę Apple (dotyczące wykorzystania modułu NFC) na dzień dzisiejszy nie ma możliwości wykonania aplikacji pod system iOS.

Parametry telefonów
Należy sprawdzić czy wykorzystywany model telefonu ma wbudowany moduł NFC oraz czy wersja systemu Android jest równa lub wyższa 4.4.

Montaż urządzenia
Ze względu na charakterystykę pracy modułu NFC nie jest zalecany montaż zegara w pobliżu urządzeń emitujących pole elektromagnetyczne (np. transformatory, styczniki).

Wersja oprogramowania 
Aktualnie sprzedawany jest zegar PCZ-524 z indeksem 3 (PCZ-524.3). Jest to indeks oznaczający wersję oprogramowania zegara.
Sprawdź, jaką wersję oprogramowania ma twój zegar i pobierz właściwą instrukcję.

Charakterystyka pracy zegara
Zegary astronomiczne pracują w oparciu o informacje o bieżącej dacie, współrzędnych geograficznych miejsca jego zainstalowania i samoczynnie wyznaczają dobowe, programowe punkty załączenia i wyłączenia oświetlenia. W zegrach astronomicznych nie ma możliwości "ręcznego" zaprogramowania godzin włączenia i wyłączenia (określenia własnych punktów załączenia/wyłączenia określonych przez użytkownika).

Przerwa nocna
Ustawialne przez użytkownika czasowe wyłączenie pomiędzy  programowymi  punktami załączenia i wyłączenia. Wykorzystywana do wyłączania oświetlenia pomiędzy ustawionymi przez użytkownika godzinami w taki sposób aby światło załączało się od punktu zachodu słońca do ustawionej godziny wyłączenia przez użytkownika, a także od ustawionej godziny załączenia do punktu wschodu słońca.