Przekaźnik bistabilny BIS-402

Przekaźnik bistabilny BIS-402

BIS-402, 5908312594062

Opis produktu

Zasilanie:            230 V 
Max obciążenie: 10 A 
Przyłącze:           zaciski śrubowe.

Elektroniczny przekaźnik bistabilny umożliwia załączenie oświetlenia lub innego urządzenia z kilku różnych punktów za pomocą równolegle połączonych przycisków sterujących.

Działanie przekaźnika stailnego

Załączenie odbiornika następuje po impulsie prądu spowodowanym naciśnięciem dowolnego przycisku chwilowego (dzwonkowego) podłączonego do przekaźnika. Wyłączenie odbiornika nastąpi po następnym impulsie.

Przekaźnik nie posiada "pamięci" pozycji styku, tzn., że w przypadku zaniku napięcia zasilania i jego ponownym powrocie styk przekaźnika zostanie ustawiony w stan wyłączenia. Uniemożliwia  to samoczynne załączenie sterowanych odbiorników bez nadzoru po długotrwałym zaniku napięcia zasilania.
 


   

UWAGA!
BIS-402 nie może współpracować z wyłącznikami podświetlanymi.     
      

Tabela mocy
 

Wartości orientacyjne dopuszczalnego obciążenia.



Napięcie zasilania165÷265 V AC
Sterowanie lokalneTAK
Maksymalny prąd obciążenia AC-110 A
Element wykonawczyprzekaźnik
Konfiguracja styków1 × NO/NC
Separacja stykuTAK
Odporność na prądy udarowe - współpraca z LEDNIE
Ilość kanałów1
Funkcjonalnośćwłącz/wyłącz
Opóźnienie zadziałania0,1 ÷ 0,2 s
Prąd impulsu sterującegomniej niż 1 mA
Współpraca z przyciskami podświetlanymiNIE
Pamięć stanu po zaniku zasilaniaNIE
Funkcja załącz na czasNIE
Dedykowane wejścia sterowania centralnegoNIE
Sterowanie radioweNIE
Przyłączezaciski śrubowe 2,5 mm²
Moment dokręcający0,4 Nm
Pobór mocy0,4 W
Temperatura pracy-25 ÷ 50 °C
WymiaryØ54 (48×43 mm), wysokość: 20 mm
Montażw puszce podtynkowej Ø60
Stopień ochronyIP20
BIS-402 schemat

Przekaźniki bistabilne umożliwiają sterowanie oświetleniem za pomocą praktycznie dowolnej ilości przycisków chwilowych (dzwonkowych). Jest to rozwiązanie, które z jednej strony zastąpi doskonale klasyczne krzyżowe wyłączniki schodowe, a z drugiej poprzez dołączenie dodatkowych przycisków pozwoli uzyskać efekty nieosiągalne w klasycznej instalacji elektrycznej. Jeden przycisk może być przy wejściu do salonu, drugi przy wejściu do kuchni, trzeci przy schodach, czwarty, piąty…. Jedno naciśnięcie dowolnego przycisku włączy światło, kolejne naciśnięcie dowolnego przycisku wyłączy. Przyciski włączające/wyłączające konkretne oświetlenie możemy więc rozmieścić w ilości i miejscach, które uważamy dla nas za komfortowe przy aranżacji przestrzeni naszego domu.

Przekaźniki bistabilne mogą mieć dodatkowe funkcje – najważniejszą jest możliwość sterowania centralnego. Przekaźnik bistabilny ze sterowaniem centralnym ma dodatkowe wejścia sterujące – oddzielne do włączenia i do wyłączenia. Łącząc takie wejścia w wielu przekaźnikach można jednocześnie sterować wszystkimi urządzeniami. Wychodząc z domu wystarczy nacisnąć jeden przycisk i mamy pewność że wszystkie światła zostaną wyłączone. Inną przydatną funkcją jest sterowanie czasowe. Przekaźnik bistabilny z funkcją czasową działa na dwa sposoby – krótkie naciśnięcie przycisku załączy światło na ustawiony czas. Długie naciśnięcie – załącza światło na stałe. Czyli wchodząc po schodach – naciskamy krótko i wiemy, że światło się wyłączy po np. 2 minutach. Chcemy posprzątać schody – naciskamy długo przycisk i nie musimy biegać co dwie minuty w ciemności do wyłącznika. Po skończeniu sprzątana naciskamy przycisk podłączony do czasowego przekaźnika bistabilnego i światło gaśnie.

Kolejnym rozwiązaniem są świecznikowe przekaźniki bistabilne przeznaczone do sterowania dwoma obwodami oświetleniowymi z jednego przycisku. Rozwiązanie takie doskonale sprawdza się np. w połączeniu z dzielonymi żyrandolami. Jedno naciśnięcie przycisku załącza pierwszą część żyrandola, drugie naciśnięcie – drugą część, trzecie – całość. Długie naciśnięcie – wyłącza światło. Choć oczywiście możliwości jest więcej i z pewnością każdy znajdzie ustawienie odpowiednie dla siebie.

Jeżeli mieszkamy w miejscu, gdzie często zdarzają się krótkotrwałe zaniki napięcia zasilania, to z pewnością docenimy przekaźniki bistabilne z pamięcią stanu. Przekaźnik taki zapamięta, że jak zginęło zasilanie i światło było włączone to po powrocie zasilania włączy je z powrotem.  I nie grozi nam już błądzenie po omacku w poszukiwaniu włącznika do światła.

Co jeszcze przemawia za wykorzystaniem przekaźników bistabilnych?  Zacznijmy od łatwości montażu i różnorodności. Przekaźniki bistabilne F&F produkowane są w wersjach montowanych zarówno w rozdzielni na szynie DIN, jak i puszce instalacyjnej pod przyciskiem. Dostępne są przekaźniki bistabilne przeznaczone do sterowania różnymi źródłami światła, w tym również w wersji „i” specjalnie przystosowanymi do załączania bardzo popularnych, a jednocześnie trudnych dla instalacji elektrycznych lamp LED. Zasilanie przekaźników bistabilnych – do wyboru niskie napięcie 9-30V lub sieciowe 230 V. Przyciski zwykłe, czy podświetlane – jakie sobie życzysz. Ogromną zaletą przekaźników bistabilnych jest, często niedoceniana, prostota instalacji – do jednego przekaźnika bistabilnego można podłączyć praktycznie nieograniczoną ilość przycisków. I zawsze będą to tylko dwa przewody idące od przycisku do przycisku i wchodzące do przekaźnika.

Jeśli jednak nawet dwa przewody to za dużo, to można zastosować przekaźniki bistabilne sterowane radiowo i pominąć zupełnie dodatkowe przewody. W takim wypadku przyciskiem może być poręczny pilot lub brelok. Można również zamontować nadajnik bezpośrednio na ścianie lub w puszcze pod przyciskiem. A dzięki dostępnym nadajnikom zasilanym z baterii nie musimy się nawet martwić prowadzeniem zasilania do przycisku. Podsumowując – przekaźniki bistabilne są bardzo użytecznymi urządzeniami, dzięki którym Twój dom może stać się całkiem niezwykły.

Maksymalny prąd obciążenia
Prąd styku podany w danych technicznych jest wartością maksymalną i może podlegać ograniczeniom – więcej informacji. Jeśli z przedstawionych informacji wynika, że przekaźnik w urządzeniu jest niewystarczający zaleca się stosować zewnętrzny element przełączający (np. stycznik) przystosowany do przełączania dużych prądów udarowych.
Przyciski podświetlane
Przekażnik bistabilny BIS-402 nie współpracuje z przyciskami podświetlanymi.
Pamięć stanu
Przekaźnik nie posiada "pamięci" pozycji styku, tzn., że w przypadku zaniku napięcia zasilania i jego ponownym powrocie styk przekaźnika zostanie ustawiony w stan wyłączenia. Uniemożliwia  to samoczynne załączenie sterowanych odbiorników bez nadzoru po długotrwałym zaniku napięcia zasilania.