Ściemniacz do oświetlenia LED SCO-802-LED 230V

NOWOŚĆ! Ściemniacz do LED SCO-802-LED 230 V Zobacz większe

Ściemniacz do oświetlenia LED SCO-802-LED 230V

SCO-802-LED, 5902431673936

Opis produktu

Zastosowanie: ściemnialne oświetlenie LED

Montaż: puszka podtynkowa Ø60

Max moc podłaczonych lamp: 150 W

Ściemniacz oświetlenia LED z pamięcią ustawień natężenia oświetlenia, z funkcją Softstart

Uniwersalny ściemniacz oświetlenia LED SCO-802-LED przeznaczony jest do regulacji jasności ściemnialnych źródeł oświetlenia1, w szczególności oświetlenia LED, o mocy do 150 W2.

Pozostałe właściwości:

  • montaż ściemmiacza LED w standardowej puszce instalacyjnej o średnicy ø60 mm;
  • możliwość podłączenia do każdej instalacji (zarówno 3-przewodowej, jak i 2-przewodowej, bez dostępnego przewodu neutralnego w puszce instalacyjnej);
  • wykorzystanie dowolnego przycisku chwilowego (również podświetlanego do włączania, wyłączania i regulacji jasności,
  • pamięć ustawionego poziomu jasności (także po zaniku i powrocie zasilania);
  • płynne rozjaśnianie i wygaszanie światła;
  • możliwość zaprogramowania minimalnego poziomu jasności (eliminacja zjawiska migania lamp LED przy niskich poziomach jasności);
  • wbudowane zabezpieczenie termiczne zapobiegające przeciążeniu ściemniacza LED. 

1 Warunkiem poprawnej pracy ściemniacza LED jest podłączenie ściemnialnych źródeł światła. Należy upewnić się czy na opakowaniu lub w instrukcji źródła światła znajduje się wyraźna informacja o możliwości regulacji jasności. Często jest ona przedstawiana w postaci jednego z dwóch poniższych symboli:


SCO-802-LED ściemniacz oświetlenia - informacje o podłączeniu

Z uwagi na dużą różnorodność konstrukcji ściemnialnych lamp LED może, w rzadkich wypadkach, zdarzyć się że wybrana lampa nie będzie poprawnie współpracować ze ściemniaczem SCO-802 LED. Do typowych objawów takich przypadków zaliczyć można: niski zakres regulacji i migotanie światła. W związku z powyższym zalecane jest przeprowadzenie próby przed zamontowaniem ściemniacza

2 Wartość orientacyjna. Graniczna wartość mocy uzależniona jest od konstrukcji oraz jakości podłączonych źródeł światła i w rzeczywistości może być znacząco niższa od podanej wartości.

Działanie ściemniacza LED

Załączenie oraz wyłączenie oświetlenia LED następuje po krótkim naciśnięciu przycisku chwilowego podłączonego do wejścia sterującego ściemniacza3. Długie naciśnięcie przycisku powoduje płynne4 rozjaśnianie lub ściemnianie światła LED. Kolejne, długie naciśnięcie przycisku zmienia kierunek działania:
rozjaśnianie → ściemnianie lub ściemnianie → rozjaśnianie.
Po osiągnięciu wartości minimalnej lub maksymalnej dalsze trzymanie wciśniętego przycisku nie zmienia już poziomu jasności. Jeżeli ściemniacz ustawiony jest na wartość maksymalną, to kolejne długie naciśnięcie spowoduje zmniejszanie poziomu jasności. Jeżeli ściemniacz ustawiony jest na wartość minimalną, to kolejne, długie naciśnięcie przycisku spowoduje zwiększenie jasności.
Poziom jasności ustawiony długim naciśnięciem przycisku zachowywany jest w pamięci nieulotnej ściemniacza. Włączenie światła poprzez krótkie naciśnięcie przycisku przywraca ustawiony wcześniej poziom jasności.

3 Jeżeli ustawiony jest niski poziom jasności to w momencie załączenia może nastąpić efekt mocniejszego rozjaśnienia światła, które następnie zostanie obniżone do ustawionej
wartości. Ma to na celu zapewnienie prawidłowego uruchomienia lamp LED. Światło załącza się w sposób płynny w czasie ok. 0,5÷1 sekundy.
4 Czas przejścia od wyłączenia do pełnego poziomu jasności przy długim naciśnięciu przycisku w ściemniaczu SCO-802 wynosi około 10 sekund. Rzeczywista charakterystyka
rozjaśniania/ściemniania uzależniona będzie od konstrukcji źródeł światła. Może zdarzyć się że proces ten nie będzie płynny, np. w początkowym zakresie regulacji następować
będą duże zmiany poziomu jasności, a w końcowym bardzo małe. 


Co trzeba wiedzieć o lampach LED?

Dlaczego żarówki LED są tak popularne?

Lampy LED, żarówki LED, świetlówki LED, diody LED, paski LED… Albo powszechnie po prostu ledy.

LED, czyli Light Emitting Diode, dioda elektroluminescencyjna.

Stosujemy je powszechnie, ze względu na ich zalety. Cechy charakterystyczne żarówek LED? Większość z nas zgodnie z prawdą odpowie, że są energooszczędne. Co jeszcze powoduje, że sięgamy po ledy częściej niż po zwykłe żarówki?

Na popularność ledów na pewno wpływają następujące ich właściwości:

- Oświetlenie LED to długo świecące źródło światła;

- Diody LED nie przestają od razu świecić, tylko stopniowo się wyczerpują (świecą coraz słabiej);

- Ledy nie stanowią dodatkowego źródła ciepła. Oświetlą więc nawet bardzo małe pomieszczenia, nie podnosząc w nim dodatkowo temperatury;

- Paski ledowe to nie tylko źródło światła, lecz także efekt dekoracyjny. Możemy przy ich pomocy podświetlić wnętrza szafek, meble, przedmioty, uzyskując efekt "światła znikąd "

- Barwa światła diod. W zależności od upodobań możemy wybrać zimną, ciepłą lub neutralną barwę. Możemy się również zdecydować na oświetlenie LED w kolorze, czyli np. paski LED RGB.

- Lampy LED nie zawierają substancji szkodliwych, np. rtęci. Możemy więc w ich blasku czuć się bezpiecznie.

- Ledy osiągają pełną moc natychmiast po ich włączeniu. Podobnie natychmiast po wyłączeniu gasną.

Zwykły ściemniacz, czy ściemniacz specjalnie do LED?

Dlaczego zwykłego ściemniacza nie zastosujemy do oświetlenia LED?

Lampy LED należą do grupy odbiorników o dużym prądzie startowym. Podobnie jak świetlówki ESL, transformatory elektroniczne, lampy wyładowcze. Duży prąd startowy oznacza, że w momencie włączenia urządzenie pobiera wysoki prąd wejściowy. Dlatego urządzenia współpracujące z ledami muszą mieć przystosowane do tego styki.

Jakie urządzenia do oświetlenia LED proponujemy w ofercie F&F?

Nasze produkty przeznaczone do współpracy z odbiornikami o dużym prądzie rozruchowym mają w swojej nazwie oznaczenie "LED" Znajdziemy wśród nich m.in :

- Automaty zmierzchowe, w tym nasz czujnik zmierzchu w wersji mini- AZH-MINI-LED.

- Przekaźniki bistabilne. Na przykład przekaźnik z przyciskiem na obudowie do bezpośredniego sterowania obwodem BIS-411B-LED.

- Ściemniacze oświetlenia, np. ściemniacz do ledów SCO-802-LED.

- Zegary sterujące programowalne-PCZ-531 LED.

Oferujemy również aparaty wykorzystujące oświetlenie LED. Są to oprawy schodowe oraz lampki sygnalizacyjne.

Napięcie zasilania230 V AC, 50 Hz
Maksymalny prąd obciążenia AC-11,3 A
Element wykonawczytriak
Pamięć stanuTAK
Pamięć stanu po zaniku zasilaniaTAK
Maksymalna moc podłączonych lamp150 W
Zastosowanieoświetlenie LED
Przyłączezaciski śrubowe 1,5 mm²
Moment dokręcający0,3 Nm
Pobór mocy0,25 W
Temperatura pracy-25 ÷ 50 °C
WymiaryØ54 (48×43 mm), wysokość: 20 mm
Montażw puszce podtynkowej Ø60
Stopień ochronyIP20
Ściemniacz oświetlenia - podłączenie instalacja tradycyjna


Ściemniacz oświetlenia LED - instalacja 3 przewodowa