Ściemniacz do oświetlenia LED SCO-802-LED 230V

Ściemniacz do oświetlenia LED SCO-802-LED 230V

SCO-802-LED, 5902431673936

Opis produktu

Zastosowanie: ściemnialne oświetlenie LED

Montaż: puszka podtynkowa Ø 60

Max moc podłaczonych lamp: 150 W

Ściemniacz oświetlenia LED z pamięcią ustawień natężenia oświetlenia, z funkcją Softstart

Uniwersalny ściemniacz do światła SCO-802-LED przeznaczony jest do regulacji jasności ściemnianych źródeł światła1 . Polecamy do ściemnialnego oświetlenia LED, o mocy do 150 W2.

Właściwości ściemniacza światła LED SCO-802

  • Ściemniacz LED montujemy w puszce instalacyjnej o średnicy ø 60 mm;
  • Można go podłączyć do każdej instalacji. Zarówno trójprzewodowej, jak i dwuprzewodowej, bez dostępnego przewodu neutralnego w puszce;
  • Do włączania, wyłączania i regulacji jasności światła wykorzystujemy dowolny przycisk chwilowy. Także przycisk podświetlany;
  • Ściemniacz uniwersalny LED SCO-802 posiada pamięć ustawionego poziomu jasności. Również w przypadku zaniku i powrotu zasilania;
  • Uniwersalny ściemniacz oświetlenia płynnie rozjaśnia i wygasza światło;
  • Programowanie minimalnego poziomu jasności. Eliminuje to zjawisko migania lamp LED przy niskich poziomach jasności;
  • Wbudowane zabezpieczenie termiczne, które zapobiega przeciążeniu ściemniacza LED.

1 Warunkiem poprawnej pracy ściemniacza światła LED jest podłączenie ściemnianych źródeł światła. Informacja o możliwości regulacji jasności znajduje się na opakowaniu lub w instrukcji źródła światła. Często jest ona przedstawiana w postaci jednego z dwóch poniższych symboli:


SCO-802-LED ściemniacz oświetlenia - informacje o podłączeniu

Sporadycznie może się zdarzyć, że wybrana lampa nie będzie poprawnie współpracować ze SCO-802 LED. Jest to związane ze znaczną różnorodnością konstrukcji ściemnianych lamp LED. Do typowych objawów takich przypadków zaliczyć można niski zakres regulacji i migotanie światła. W związku z powyższym zalecane jest przeprowadzenie próby przed zamontowaniem ściemniacza.

2 Wartość orientacyjna. Graniczna wartość mocy uzależniona jest od konstrukcji oraz jakości podłączonych źródeł światła. W rzeczywistości może być znacząco niższa od podanej wartości.

Jak działa ściemniacz światła LED?

Pracą ściemniacza sterujemy za pomocą przycisku chwilowego. Przycisk podłączony jest do wejścia sterującego ściemniacza3.

Krótkie naciśnięcie załącza lub wyłącza oświetlenie LED. Długie naciśnięcie to płynne4 rozjaśnianie lub ściemnianie światła LED. Kolejne długie naciśnięcie przycisku zmienia kierunek działania:
rozjaśnianie → ściemnianie lub ściemnianie → rozjaśnianie.

Poziom jasności zmienia się do momentu osiągnięcia minimum lub maksimum. Dalsze trzymanie przycisku nie powoduje wtedy żadnych zmian w jasności światła. Natomiast przy maksimum kolejne długie naciśnięcie spowoduje ściemnianie światła. Analogicznie po osiągnięciu wartości minimalnej długie naciśnięcie przycisku rozjaśni światło.

Poziom jasności ustawiony długim naciśnięciem przycisku zachowywany jest w pamięci nieulotnej ściemniacza. Włączenie światła krótkim naciśnięciem przycisku przywraca ustawiony wcześniej poziom jasności.

3 Jeżeli ustawiony jest niski poziom jasności, to w momencie załączenia może nastąpić efekt mocniejszego rozjaśnienia światła. Następnie jasność światła obniża się do ustawionej wartości. Ma to na celu zapewnienie prawidłowego uruchomienia lamp LED. Światło załącza się w sposób płynny w czasie ok. 0,5÷1 sekundy.
4 Czas przejścia od wyłączenia do pełnego poziomu jasności przy długim naciśnięciu przycisku wynosi około 10 s. Rzeczywista charakterystyka rozjaśniania/ściemniania uzależniona będzie od konstrukcji źródeł światła. Może zdarzyć się, że proces ten nie będzie płynny. Np. w początkowym zakresie regulacji następować będą duże zmiany poziomu jasności, a w końcowym bardzo małe.


Co trzeba wiedzieć o lampach LED?

Dlaczego żarówki LED są tak popularne?

Lampy LED, żarówki LED, świetlówki LED, diody LED, paski LED… Albo powszechnie ledy. To określenia, których używamy, gdy mówimy o diodach elektroluminescencyjnych. Z ang. Light Emitting Diode, czyli po prostu LED.

Stosujemy je powszechnie, ze względu na ich zalety. Cechy charakterystyczne żarówek LED? Większość z nas zgodnie z prawdą odpowie, że są energooszczędne. Co jeszcze wyróżnia ledy?

Na popularność ledów na pewno wpływają następujące ich właściwości:

- Oświetlenie LED to długo świecące źródło światła;

- Diody LED nie przestają od razu świecić, tylko stopniowo się wyczerpują (świecą coraz słabiej);

- Ledy nie stanowią dodatkowego źródła ciepła. Oświetlą więc nawet bardzo małe pomieszczenia, nie podnosząc w nim dodatkowo temperatury;

- Paski ledowe to nie tylko źródło światła, lecz także efekt dekoracyjny. Możemy przy ich pomocy podświetlić wnętrza szafek, meble, przedmioty, uzyskując efekt "światła znikąd "

- Barwa światła diod. W zależności od upodobań możemy wybrać zimną, ciepłą lub neutralną barwę. Możemy się również zdecydować na oświetlenie LED w kolorze, czyli np. paski LED RGB.

- Lampy LED nie zawierają substancji szkodliwych, np. rtęci. Możemy więc w ich blasku czuć się bezpiecznie.

- Ledy osiągają pełną moc natychmiast po ich włączeniu. Podobnie natychmiast po wyłączeniu gasną.

Zwykły ściemniacz, czy ściemniacz specjalnie do LED?

Dlaczego zwykłego ściemniacza nie zastosujemy do oświetlenia LED?


Lampy LED należą do grupy odbiorników o dużym prądzie startowym. Podobnie jak świetlówki ESL, transformatory elektroniczne, lampy wyładowcze. Duży prąd startowy oznacza, że w momencie włączenia urządzenie pobiera wysoki prąd wejściowy. Dlatego urządzenia współpracujące z ledami, jak np. ściemniacze do LED, muszą mieć przystosowane do tego styki.

Jakie urządzenia do oświetlenia LED proponuje F&F Filipowski?


Nasze produkty przeznaczone do współpracy z odbiornikami o dużym prądzie rozruchowym mają w swojej nazwie oznaczenie "LED". Znajdziemy wśród nich m.in:

- Automaty zmierzchowe do LED, w tym nasz czujnik zmierzchu w wersji mini- AZH-MINI-LED.

- Przekaźniki bistabilne. Na przykład przekaźnik z przyciskiem na obudowie do bezpośredniego sterowania obwodem BIS-411B-LED.

- Ściemniacze oświetlenia, np. ściemniacz do ledów SCO-802-LED.

- Zegary sterujące programowalne-PCZ-531 LED.

Oferujemy również aparaty wykorzystujące oświetlenie LED. Są to oprawy schodowe oraz lampki sygnalizacyjne.

Napięcie zasilania230 V AC, 50 Hz
Maksymalny prąd obciążenia AC-11,3 A
Element wykonawczytriak
Pamięć stanuTAK
Pamięć stanu po zaniku zasilaniaTAK
Maksymalna moc podłączonych lamp150 W
Zastosowanieoświetlenie LED
Przyłączezaciski śrubowe 1,5 mm²
Moment dokręcający0,3 Nm
Pobór mocy0,25 W
Temperatura pracy-25 ÷ 50 °C
WymiaryØ54 (48×43 mm), wysokość: 20 mm
Montażw puszce podtynkowej Ø60
Stopień ochronyIP20
Ściemniacz oświetlenia - podłączenie instalacja tradycyjna


Ściemniacz oświetlenia LED - instalacja 3 przewodowa