Jak oszczędzać energię - sposoby na obniżenie zużycia prądu - poradniki od F&F
W jaki sposób oszczędzać energię elektryczną sterując oświetleniem w domu i wokół domu
Kontrola oświetlenia w domu to przede wszystkim wyłączanie światła, gdy go nie potrzebujemy. Możemy również ograniczyć pobór prądu poprzez zmniejszenie jasności światła, gdy nie potrzebujemy jego pełnej mocy. Inne rozwiązanie to np. stosowanie energooszczędnych żarówek LED. W kontekście oszczędzania energii elektrycznej w domu lub w firmie często mówi się i pisze o oświetleniu inteligentnym. Inteligentne oświetlenie to element automatyki domowej, która na dobre zagościła w naszych domach i biurach. W ofertach producentów znajdujemy wiele urządzeń, które nie tylko pomagają nam kontrolować oświetlenie w domu lub w firmie. Odpowiednio zaprogramowane, wyręczają nas w pamiętaniu o wyłączaniu światła wewnątrz i na zewnątrz domu. Jakie urządzenia pomogą nam w oszczędzaniu energii elektrycznej? Większość z nich ma zastosowanie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Poznajmy niektóre z nich.
Automaty zmierzchowe
Automaty zmierzchowe reagują na zmianę natężenia światła dziennego. Gdy zapada zmierzch, włączają oświetlenie. Gdy wschodzi słońce, wyłączają je. Dobrze sprawdzają się na zewnątrz, przy sterowaniu podświetlaniami ścieżek, parków i skwerów. Znajdują też zastosowanie przy oświetlaniu witryn sklepowych. Także wiele czujników ruchu posiada wbudowany automat zmierzchowy. Tak wzbogacone czujniki nie załączą światła, gdy jest jeszcze jasno. Jak wpływa zastosowanie automatów zmierzchowych na oszczędność prądu? Oświetlenie załącza się, gdy zapada zmierzch. Gdy na dworze robi się jasno, zostaje automatycznie wyłączone. Z kolei połczenie automatu zmierzchowego z czujnikiem ruchu uniemożliwi załączenie oświetlenia przez czujnik w sytuacji, gdy jest jeszcze na tyle jasno, że możemy bezpiecznie się poruszać. To dobre rozwiązanie dla oszczędności prądu np. w firmie, gdzie korytarzami i schodami przemieszczają się ciągle pracownicy. Zadziałanie automatu zmierzchowego można również korygować ręcznie za pomocą potencjometru. Wówczas światło załączy się później lub wyłączy wcześniej. Pracę automatów zmierzchowych usprawniają również układy opóźniające załączenie i wyłączenie oświetlenia. Powodują, że działania urządzenia nie zakłócają czynniki pogodowe, jak np. burza.
Automaty zmierzchowe F&F
Automaty zmierzchowe w ofercie F&F to urządzenia zróżnicowane. Współpracują z oświetleniem standardowym jak np. AZH 230 V. Oferujemy również automaty zarządzające tak popularnym obecnie oświetleniem LED. Tę grupę urządzeń reprezentują AZH-LED 230 V oraz wyróżniający się niewielkimi rozmiarami AZH-MINI-LED. Także lokalizacja elementu światłoczułego dywersyfikuje nasze urządzenia. Proponujemy automaty ze wbudowanym elementem światłoczułym (AWZ-30) lub z sondą zewnętrzną (AZH-S).
Zegary astronomiczne i programowalne
Zegary astronomiczne
Wspomniane już automaty zmierzchowe działają zgodnie z rytmem wschodów i zachodów słońca. Podobnie jest z zegarami astronomicznymi. Różnica polega na tym, że automaty zmierzchowe jedynie reagują na zmianę natężenia światła dziennego. Zegar astronomiczny również załączy oświetlenie po zachodzie słońca i wyłączy o świcie. Ale uczyni to na podstawie czasu dla konkretnego miejsca, na podstawie wybranych współrzędnych geograficznych. Niezwykle pożytecznym z punktu widzenia oszczędności prądu aspektem działania zegarów astronomicznych, jest ich praca na podstawie zmierzchu i świtu cywilnego.
Zmierzch i świt cywilny w pracy zegarów astronomicznych.
Zmierzch i świt cywilny to jedna z opcji do wyboru, gdy ustalamy czas zadziałania zegara astronomicznego. Określa się je na podstawie położenia środka tarczy Słońca w stosunku do horyzontu. Zmierzch cywilny to faza zachodu słońca, gdy jeszcze jest na tyle jasno, że możemy funkcjonować bezproblemowo bez włączania światła. I analogicznie świt cywilny to czas wschodu słońca, gdy jest już na tyle widno, że sztuczne oświetlenie nie jest nam potrzebne.
Sprawdź zegar astronomiczny, który załącza i wyłącza oświetlenie zgodnie ze zmierzchem i świtem cywilnym.
Zegary astronomiczne z przerwą nocną
Przerwa nocna to kolejne energooszczędne udogodnienie. Dla oszczędności prądu każde wyłączenie oświetlenia jest istotne. W zegarach z przerwą nocną ustawiamy dodatkowy czas wyłączenia i ponownego załączenia światła w nocy. Dla oszczędności prądu to bezcenna możliwość. Polecamy zegary astronomiczne z programowaną przerwą nocną : PCZ-525, PCZ-525.3 PLUS, PCZ-526.
Zegary programowalne
Zegary programowalne działają na podstawie wgranego harmonogramu. Ich działanie programujemy (konfigurujemy) w specjalnej aplikacji. Następnie za pomocą komunikacji NFC harmonogram działania zegara wgrywamy do urządzenia. W zależności od modelu zegara programowalnego możemy przygotować harmonogram tygodniowy jak w przypadku PCZ-522, a nawet harmonogram roczny, jak w zegarze PCZ-529. W przypadku tych urządzeń można powiedzieć, że nic nie dzieje się bez naszej wiedzy, bo sami decydujemy, kiedy, o której godzinie i czy w ogóle załączy się światło, którym steruje zegar programowalny. Wśród programowalnych zegarów sterujących polecamy zegar uniwersalny, PCZ-528. Łączy w sobie cechy zegara programowalnego oraz astronomicznego, umożliwiając również programowanie pracy w różnych cyklach-tygodniowym lub rocznym. Dla tego modelu zegara sterującego przygotowaliśmy również do wgrania gotowe plany taryfowe różnych operatorów. Dzięki temu zegar zadziała w optymalnych dla nas okresach niższych cen za energię elektryczną.
Zegary programowalne tygodniowe
Czujniki ruchu
Przywołane już przy okazji automatów zmierzchowych czujniki ruchu reagują na ruch w swoim zasięgu. W większości przypadków rezultatem będzie załączenie oświetlenia. W pokoju, na schodach, korytarzach, zewnętrznych ciągach komunikacyjnych. Gdy ruch ustaje, czujnik wyłącza światło. Gdyby nie właściwości czujnika ruchu, światło byłoby ciągle włączone, gdy, np. zapomnielibyśmy je wyłączyć, wychodząc z pomieszczenia. Czujniki ruchu możemy stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Decyduje o tym stopień ochrony, jaką daje obudowa. Niektóre z nich, dzięki swoim cechom świetnie sprawdzają się na schodach. Inne pomogą w sterowaniu światłem w ciasnych korytarzach. Są również ważnym elementem systemów inteligentnego domu.
Przekaźniki bistabilne z funkcją czasową
Na ograniczenie poboru prądu wpływa też zastosowanie do włączania światła przekaźników bistabilnych z funkcją czasową. Na czym polega ich działanie? Światło wyłączamy i wyłączamy jednym przyciskiem. Wszystko zależy od tego, jak długo przycisk naciskamy. Przy krótkim naciśnięciu przycisku załączamy światło na ustawiony wcześniej czas, po którego upływie samoczynnie się wyłączy. Gdy przycisk naciśniemy dłużej, światło włączy się na stałe.
Ściemniacze do światła
Na zakończenie naszego przeglądu urządzenia, których nie trzeba właściwie przedstawiać- ściemniacze oświetlenia. Z ich pomocą nie tylko włączymy i wyłączymy światło, lecz także regulujemy jego jasność, dostosowując do naszych aktualnych potrzeb. Gdy chcemy odpocząć i np. posłuchać muzyki, nie potrzebujemy światła włączonego do maksymalnej jasności. Zmniejszamy jego jasność, dostosowując do nastroju. I jednocześnie zmniejszamy pobór energii elektrycznej. Bogata oferta ściemniaczy oświetlenia od F&F znajduje się w katalogu produktów dostępnym na naszej stronie internetowej. Znajdują się w nim m.in.:
- ściemniacz światła WIFI DIMMER FOX
- uniwersalny ściemniacz do światła SCO-802-LED
- ściemniacz oświetlenia do odbiorników dużej mocy SCO-816
Inteligentne oświetlenie zewnętrzne i wewnątrz domu.
Co to właściwie jest, inteligentne oświetlenie? Inteligentne oświetlenie to instalacja świetlna zintegrowana z innymi obwodami elektrycznymi w naszym domu. Pozwala to na konfigurowanie pracy urządzeń elektrycznych w dowolnych kombinacjach. Nie tylko ustawiamy automatyczne załączenie i wyłączenie światła we wskazanych przez nas godzinach, na określony czas. Pracę punktów świetlnych mogą też wyzwalać czujniki ruchu. W ramach systemów smart home konfigurujemy również tzw. sceny. Możemy nadać nazwę powtarzalnym dla nas zdarzeniom i połączyć je w grupę, a ich wspólne uruchomienie wyzwolić jednym przyciskiem na panelu czy ekranie smartfona. Scena "Kolacja" to wyłączenie TV, załączenie ulubionej muzyki, wyłączenie lub ściemnienie głównego oświetlenia, załączenie dyskretnych podświetleń, opuszczenie rolet.... Jakie to ma znaczenie dla oszczędności prądu? Niebagatelne, ponieważ w przypadku inteligentnego oświetlenia nic nie pozostawiamy przypadkowi. Dzięki połączonej pracy sterowników, zegarów i czujników, punkty świetlne w naszym domu są załączone tylko wtedy, gdy są potrzebne. Na taki czas, jaki chcemy. Z takim poziomem jasności, który jest wystarczający, aby zapewnić nam bezpieczeństwo i komfort codziennego życia. Inteligentne oświetlenie posiada również inną bardzo ważną dla ograniczenia poboru prądu cechę. To pełna kontrola nad załączeniem lub wyłączeniem światła w domu. Po porannym wyjściu wszystkich do pracy, czy szkoły, zawsze możemy w naszym smartfonie sprawdzić, czy światło na pewno jest wszędzie wyłączone. I zdalnie wyłączyć, gdy ktoś zostawił włączone światło w łazience lub w swoim pokoju. Albo nawet nie tracąc czasu na sprawdzanie, jednym przyciskiem wyłączyć wszystkie źródła światła. Z całą rodziną wyjeżdżasz na wakacje? I gdzieś daleko od domu przychodzi Ci do głowy, że pełne oświetlenie ogrodu po zmroku nie jest potrzebne, gdy was nie ma? W inteligentnym domu ze zdalnym dostępem skorygowanie ustawień to tylko chwila.
Jakie systemy smart home proponujemy?
Opracowaliśmy systemy inteligentnego domu, które różnią się przede wszystkim zasadą działania. System F&Home to system przewodowy, wymagający rozprowadzenia instalacji kablowej. F&Home Radio opiera się z kolei na bezprzewodowej komunikacji radiowej. Podobnie bezprzewodowe jest działanie systemu FOX, w którym do lokalnej komunikacji wykorzystana jest sieć wifi.
Zdalne wyłączanie światła. Sposób na oszczędność prądu?
Gdy się zastanowimy nad przedstawionymi urządzeniami i systemami, znajdziemy przynajmniej dwie ich cechy wspólne. To automatyzacja i możliwość zdalnego dostępu do światła w domu i wokół domu. Rozwiązania „ustawić i zapomnieć” to duży komfort w naszym zabieganym życiu. Podobnie jak możliwość sterowania pracą oświetlenia bez konieczności obchodzenia wszystkich pomieszczeń w domu. Często wielu, usytuowanych również na piętrze. Wystarczy pilot lub smartfon. Wygodnie jest też nie wracać już po wyjściu z domu, żeby upewnić się, że jednak światło w łazience jest wyłączone, albo zamartwiać się na wakacjach, że dostaniemy duży rachunek za prąd, bo tu nie wyłączone, tam nie pamiętamy, czy wyłączone. Nie trzeba się przejmować, bo plan „Urlop” działa, co zbędne, jest wyłączone, co musi działać, działa...I zawsze możemy skontrolować, sprawdzić, zmienić. I wyłączyć.
Oszczędzanie energii elektrycznej a ochrona środowiska
Oszczędzanie energii elektrycznej a ochrona środowiska to często pojawiający się temat dyskusji, artykułów, wystąpień. Warto zwrócić uwagę na powiązanie ograniczenia poboru prądu przez nasze gospodarstwa domowe z ograniczeniem emisji CO2 do atmosfery. Oszczędzając prąd dbamy więc nie tylko o nasze domowe budżety, lecz także o środowisko naturalne. Dlatego, biorąc pod uwagę szybkie tempo naszego życia i skłonności do zapominalstwa, dajmy się wykazać urządzeniom z zakresu automatyki domowej. Wspomogą nas w działaniach na rzecz ograniczenia zużycia prądu w domu, załączając i wyłączając światło zgodnie z naszymi potrzebami, nie koniecznie z naszym bezpośrednim udziałem.