Automat zmierzchowy AZH-LED 230 V

Automat zmierzchowy AZH-LED 230 V

AZH-LED, 5902431672953

Opis produktu

Automat zmierzchowy do załączania oświetlenia LED

Zasilanie:                         230 V 
Maksymalne obciążenie: 10 A
Element światłoczuły:        wbudowany
Obudowa:                         hermetyczna
Montaż:                            natynkowy


CZujnik zmierzchu AZH-LED steruje źródłami światła LED lub innymi odbiornikami energii, które generują silne udary prądowe w momencie załączenia.

AZH-LED to automat zmierzchowy z wbudowanym czujnikiem światła. Posiada hermetyczną obudowę. Jest przystosowany do załączania oświetlenia LED. Zawdzięcza to zastosowaniu elementu przełączającego, który gwarantuje poprawną pracę przy impulsach prądowych do 160 A /20 ms. Został również wyposażony w dodatkowe elementy odpowiedzialne za gaszenie przepięć. Czynniki te powodują, że czujnik zmierzchu AZH-LED z powodzeniem załącza i wyłącza oświetlenie LED. Przystosowanie automatu do współpracy z LEDami jest istotne, ponieważ mimo swojej energooszczędności oświetlenie LED generuje w momencie załączenia silne udary prądowe. Udary te niszczą klasyczne przekaźniki.

Działanie
CZujnik zmierzchu umieść w miejscu o stałym dostępie naturalnego światła dziennego. Zmiany jego intensywności będą powodować załączanie i wyłączanie oświetlenia. Pora załączenia
oświetlenia może być ustawiona przez użytkownika potencjometrem. Obrót w stronę "księżyca" – załączy później, obrót w stronę "słoneczka" – załączy wcześniej. Automat zmierzchowy AZH-LED posiada układ opóźniający załączenie i wyłączenie oświetlenia. Niwelująemy w ten sposób wpływ zakłóceń (np. wyładowań atmosferycznych) na pracę automatu.


Automat zmierzchowy AZH-LED 230 VNapięcie zasilania195÷253 V AC
Tolerancja napięcia zasilania-10 ÷ 10 %
Maksymalny prąd obciążenia AC-110 A
Element wykonawczyprzekaźnik
Konfiguracja styków1 × NO
Separacja stykuNIE
Odporność na prądy udarowe - współpraca z LED160 A/20 ms
Próg zadziałania - regulowany2 ÷ 1000 Lx
Histerezaok. 15 Lx
Opóźnienie zadziałania włączeniaok. 10 s
Opóźnienie zadziałania wyłączeniaok. 20 s
PrzyłączeOMY 3×0,75 mm²; długość 0,8 m
Pobór mocy0,56 W
Temperatura pracy-25 ÷ 50 °C
Wymiary51×67×26 mm (± 1 mm)
Montażnatynkowy
Stopień ochronyIP65 - hermetyczny
schemat podłączenia AZH LED 230V

Maksymalny prąd obciążenia
Prąd styku podany w danych technicznych jest wartością maksymalną i może podlegać ograniczeniom – więcej informacji. Jeśli z przedstawionych informacji wynika, że przekaźnik w urządzeniu jest niewystarczający zaleca się stosować zewnętrzny element przełączający (np. stycznik) przystosowany do przełączania dużych prądów udarowych.


Poprawność montażu
Należy zwrócić uwagę aby załączane źródło światła nie oświetlało czujnika automatu zmierzchowego. W przeciwnym wypadku prowadzić to może do przypadkowych załączeń i wyłączeń źródła światła.

Kontrola działania
W przypadku kontroli działania automatu cały automat szczelnie przykryć, np. pudełkiem tekturowym lub ciemną, grubą tkaniną. Zakrycie tylko "oczka" sondy, np. palcem jest niewystarczające,gdyż natężenie światła słonecznego jest bardzo silne i przenika do fotoelementu przez plastikową obudowę i ludzkie ciało. Stycznik ST25-20
Dodatkowy stycznik należy stosować w instalacjach, w których moc zainstalowanych odbiorników (w tym przypadku obwodów oświetleniowych) przekracza możliwości wewnętrznego przekaźnika automatu zmierzchowego.
Styczniki produkowane przez F&F montowane są na szynie TH35 - czyli np. w rozdzielni, z której zasilany jest automat zmierzchowy.
Prąd styków głównych stycznika należy dobrać do podłączonych odbiorników.
Dodatkowy przekaźnik należy stosować w instalacjach, w których moc zainstalowanych odbiorników (w tym przypadku obwodów oświetleniowych) przekracza możliwości wewnętrznego przekaźnika automatu zmierzchowego.
Przekaźniki typu PP produkowane przez F&F montowane są w puszkach Ø60.
Prąd styku przekaźnika nie może przekraczać 16 A.
Litera "i" w symbolu urządzenia oznacza wytrzymałość na prądy udarowe (160 A/20 ms) powodowane przez odbiorniki typu świetlówki LED, transformatory elektroniczne, lampy wyładowcze itp.
Zegar astronomiczny stosujemy w instalacjach, w których istnieje potrzeba załączania oświetlenia po zmierzchu i wyłączania o świcie ale nie ma możliwości wyprowadzenia czujnika jasności na zewnątrz budynku.
Zegar astronomiczny wyznacza punkty załączenia i wyłączenia oświetlenia na podstawie informacji o bieżącej dacie i współżędnych geograficznych miejsca jego zainstalowania. Oznacza to, że zegar steruje oświetleniem załączając i wyłączając je o zachodzie/wschodzie słońca ale brak zewnętrznego czujnika jasności powoduje, że jest on niewrażliwy na niespodziewane zaciemnienia w ciągu dnia.
W instalacjach niskonapięciowych istnieje możliwość zamontowania automatu zmierzchowego zasilanego napięciem innym niż 230 V.
Przykładowo, w instalacji 24 V AC można zamontować automat zmierzchowy AZH 24 V i podwyższyć jego możliwości łączeniowe stosując stycznik z cewką 24 V.

Automat zmierzchowy AZH-106 230 V
W przypadku odbiorników, których prąd przekracza 10 A i jednocześnie nie jest większy niż 16 A sugerujemy zastosowanie automatu zmierzchowego AZH-106, który w stosunku do AZH różni się wyłacznie obciążalnością wbudowanego przekaźnika.

Produkty powiązane:

  • AZH-106

    Zasilanie:                        230 V Maksymalne obciążenie: 16 A  Element światłoczuły:       wbudowanyObudowa:                         hermetycznaMontaż:                            natynkowy Wyłącznik zmierzchowy służy do sterowania źródłami światła lub innymi odbiornikami energii w zależności od natężenia oświetlenia - wyłącza o świcie i załącza o...

  • ST25-20

    Stycznik modułowy. Prąd 25 A. Napięcie 230 V AC. Moc łączeniowa AC1 4 kW. Moc łączeniowa AC3 1,3 kW.Elektromagnetyczny stycznik  w obudowie modułowej. Bezpośredni  montaż na szynie 35 mm.

  • PP-1Z-LED-230V

    Konfiguracja styków:  1 styk zwierny (NO) Prąd obciążenia:         16 A (160 A/20 ms) Napięcie zasilania:      100÷265 V ACPrzekaźnik elektromagnetyczny w obudowie do bezpośredniego montażu w puszce podtynkowej Ø60.

29 innych produktów w tej samej kategorii: