Automat zmierzchowy miniaturowy AZH-MINI-LED 230 V

Automat zmierzchowy miniaturowy AZH-MINI-LED 230 V

AZH-MINI-LED, 5902431673967

Opis produktu

Automat zmierzchowy do załączania oświetlenia LED

Zasilanie:                         100÷265 V AC 
Maksymalne obciążenie: 16 A
Element światłoczuły:        wbudowany
Obudowa:                         hermetyczna miniaturowa
Montaż:                            natynkowy


Automat zmierzchowy AZH-MINI LED służy do sterowania źródłami światła LED lub innymi odbiornikami energii, które generują silne udary prądowe w momencie załączenia.

AZH-MINI-LED to automat zmierzchowy z wbudowanym czujnikiem światła. Posiada  hermetyczną obudowę. Jest przystosowany do załączania oświetlenia LED.

Dlaczego oświetlenie LED wymaga wyspecjalizowanych aparatów?

Zaletą źródeł światła LED jest energooszczędność. Oświetlenie LED generuje jednak silne udary prądowe w momencie załączenia. Gdy zastosujemy klasyczny przekaźnik, zostanie on po prostu zniszczony. W jaki sposób AZH-MINI-LED radzi sobie z załączeniem i wyłączeniem oświetlenia LED? Miniaturowy automat zmierzchowy Jest wyposażony w element przełączający. Gwarantuje on poprawną pracę przy impulsach prądowych do 120 A/20 ms.

Działanie


Zamontuj automat w miejscu o stałym dostępie naturalnego światła dziennego. Zmiany jego intensywności będą powodować załączanie i wyłączanie sztucznego oświetlenia. Porę załączenia oświetlenia można ustawić za pomocą pokrętła znajdującego się wewnątrz urządzenia. Obrót w stronę „księżyca” – światło załączy się później. Obrót w stronę „słoneczka” oznacza wcześniejsze załączenie oświetlenia.
Automat zmierzchowy AZH-MINI-LED wyposażyliśmy w układ opóźniający załączenie i wyłączenie oświetlenia. W ten sposób został zmniejszony wpływ zakłóceń (np. wyładowań atmosferycznych) na jego pracę.

Automat zmierzchowy AZH-LED 230 V
Powyższe dane mają charakter orientacyjny. W dużym stopniu zależeć będą od konstrukcji konkretnego odbiornika (szczególnie dotyczy to żarówek LED, lamp energooszczędnych, transformatorów elektronicznych i zasilaczy impulsowych), częstotliwości załączeń oraz warunków pracy.


Sterowanie oświetleniem zewnętrznym.
Nie tylko czujniki zmierzchu

Współczesne ogrody niewiele mają wspólnego z babcinymi ogródkami. Dawniej ogród w dzień cieszył oczy, a po zapadnięciu zmierzchu pogrążał się w ciemności. Teraz po zachodzie słońca ogrody i ogródki otrzymują drugie życie. Jest to możliwe dzięki przeróżnym rodzajom oświetlenia i urządzeniom, które nimi sterują. Przyjrzyjmy się możliwościom sterowania światłem w ogrodzie. A jest w czym wybierać. Od standardowych przycisków włącz- wyłącz, przez czujniki zmierzchu, zegary astronomiczne po zegary programowalne. Jeżeli wybierzemy systemy smart home, możemy również sterować oświetleniem za pomocą smartfona.

Włączanie światła za pomocą przycisków

Wymaga doprowadzenia przewodu. Jeżeli mamy duży ogród i dużo punktów świetlnych, kłopotliwe. Trzeba podejść i przyciskiem włączyć. Nie można też zapomnieć o ich wyłączeniu. Z przyczyn praktycznych -bo i po co nam sztuczne światło w dzień?. Także z powodów ekonomicznych -za zużyty prąd zapłacić przecież trzeba.

Światło w ogrodzie na ruch i zmierzch

Poprzednią, prostą opcję można połączyć z czujnikiem ruchu i czujnikiem zmierzchu. Od nas zależy, czy światło w ogóle się włączy- gdy naciśniemy przycisk. W ten sposób umożliwiamy pracę czujników. Lampa załączy się automatycznie po zmierzchu. Ale tylko wtedy, gdy czujnik ruchu wykryje ruch w zasięgu swojego działania. Aby światło w ogóle się nie włączało, wystarczy wyłączyć je przyciskiem " na stałe". 

Czujniki zmierzchu (automaty zmierzchowe)

Czujniki zmierzchu, czy też- automaty zmierzchowe, załączają i wyłączają oświetlenie nie tylko w ogrodach. Z powodzeniem są wykorzystywane w parkach, wystawach, witrynach sklepowych.

Czujniki zmierzchu to wygodne rozwiązanie. Automatycznie załączą ogrodowe oświetlenie po zmierzchu i wyłączą o świcie. Sterowanie proste, bez naszego udziału. Tylko na podstawie zmian naturalnego światła o zachodzie i wschodzie słońca. Uzależnione jednak od czynników atmosferycznych i miejsca, w jakim taki czujnik zmierzchu umieścimy. Na wcześniejsze załączenie czujnika może wpłynąć choćby mocno zachmurzone niebo przed burzą. Poza tym musi być zamontowany w miejscu naturalnie dobrze doświetlonym przez cały dzień. Aby zniwelować zakłócenia, czujniki zmierzchu są wyposażane w układ opóźniający załączenie i wyłączenie.

Czujniki zmierzchu mogą mieć element światłoczuły wbudowany lub są wyposażone w hermetyczną sondę zewnętrzną. Sonda może być w obudowie lub bez obudowy.

Ważne jest również, jakim oświetleniem chcemy sterować. Żarówki LED wymagają wyspecjalizowanych czujników zmierzchu LED (AZH-MINI-LED, AZH-LED 230 V).

Zegary astronomiczne

Czym różnią się od czujników zmierzchu?

W przeciwieństwie do czujników zmierzchu zegary astronomiczne nie muszą mieć dostępu do światła naturalnego. O załączeniu i wyłączeniu zegara decyduje lokalizacja geograficzna użytkownika zawarta w pamięci procesora. Na tej podstawie wyliczany jest codziennie czas zmierzchu (załączenie) i świtu (wyłączenie). Zegary astronomiczne mają więc przewagę nad czujnikami zmierzchu. Są precyzyjniejsze niż czujniki zmierzchu. Na ich prawidłową pracę nie wpływają ani duże zachmurzenie, ani wyładowania atmosferyczne (mocne źródło światła). Otrzymujemy również możliwość sterowania ich pracą. W niektórych urządzeniach możemy ustawić np. przerwę nocną. Oznacza to, że zegar załączy oświetlenie po zmierzchu, ale wyłączy je np. o godz. 24. Następnie włączy je o ustawionej godzinie, aby wyłączyć o świcie. 

Zegary programowalne-

więcej niż czujnik zmierzchu czy zegar astronomiczny

Czujniki zmierzchu załączą oświetlenie reagując na naturalna zmianę światła dziennego.

Zegar astronomiczny precyzyjnie odmierza godziny wschodu i zachodu słońca na podstawie położenia geograficznego zegara.

Podstawą działania zegarów programowalnych są własne ustawienia użytkownika.

Do czego wykorzystamy zegar programowalny? Dzięki programowalnym zegarom sterujemy załączaniem i wyłączaniem nie tylko oświetlenia zewnętrznego, lecz także innych urządzeń elektrycznych. Nie trzeba wspominać, że dzięki temu osiągamy wymierne korzyści w postaci niższych rachunków za prąd.

Na jakie właściwości zegarów programowalnych F&F warto zwrócić uwagę?

- możliwość ręcznego włączania lub wyłączania oświetlenia, pomimo zaprogramowanych ustawień

- podświetlany wyświetlacz-opcja przydatna w nocy,

- sposób programowania zegara, czyli np. bezpłatna aplikacja na Androida, w której programujemy ustawienia. Po zapisaniu wgrywamy do zegara za pomocą technologii zbliżeniowej NFC.

 

Ze sposobu programowania wynikają kolejne korzystne dla użytkownika właściwości:

- Możliwość programowania, nawet gdy zegar nie jest zasilony- wystarczy przyłożyć telefon do zegara,

- Gdy zapiszemy program dla zegara na telefonie, możemy go wgrywać na kolejne urządzenia.

 

Ustawienia zegarów programowalnych można planować w cyklach tygodniowych, a nawet rocznych.

Szczególnym zegarem programowalnym jest zegar do obsługi dzwonków w szkołachProgramowalne zegary astronomiczne takie jak PCZ 525.3 PLUS, PCZ-524, PCZ-525 i PCZ-526 programujemy na dwa sposoby. Ręcznie -za pomocą przycisków na obudowie. Druga możliwość to wykorzystanie bezpłatnej aplikacji na smartfona PCZ Konfigurator. Do zapisu ustawień na zegarze użyjemy technologii NFC.
Jeśli chcemy, aby nasłonecznienie miało wpływ na sterowanie oświetleniem, skorzystajmy z zegara astronomicznego PCZ-525.3-PLUS. Posiada on wejście do sondy jasności.

 

Napięcie zasilania100÷265 V AC
Tolerancja napięcia zasilania-10 ÷ 10 %
Maksymalny prąd obciążenia AC-116 A
Element wykonawczyprzekaźnik
Konfiguracja styków1 × NO
Separacja stykuNIE
Odporność na prądy udarowe - współpraca z LED160 A/20 ms
Próg zadziałania - regulowany2 ÷ 1000 Lx
Histerezaok. 15 Lx
Opóźnienie zadziałania włączeniaok. 10 s
Opóźnienie zadziałania wyłączeniaok. 20 s
PrzyłączeOMY 3×0,75 mm²; długość 0,5 m
Pobór mocy0,6 W
Temperatura pracy-25 ÷ 50 °C
Wymiary42×64×30 mm
Montażnatynkowy
Stopień ochronyIP65 - hermetyczny
Schemat automat zmierzchowy LED


Schemat automat zmierzchowy LED


Schemat automat zmierzchowy LED

Maksymalny prąd obciążenia
Prąd styku podany w danych technicznych jest wartością maksymalną i może podlegać ograniczeniom – więcej informacji. Jeśli z przedstawionych informacji wynika, że przekaźnik w urządzeniu jest niewystarczający zaleca się stosować zewnętrzny element przełączający (np. stycznik) przystosowany do przełączania dużych prądów udarowych.


Poprawność montażu
Należy zwrócić uwagę aby załączane źródło światła nie oświetlało czujnika automatu zmierzchowego. W przeciwnym wypadku prowadzić to może do przypadkowych załączeń i wyłączeń źródła światła.

Kontrola działania
W przypadku kontroli działania automatu cały automat szczelnie przykryć, np. pudełkiem tekturowym lub ciemną, grubą tkaniną. Zakrycie tylko "oczka" sondy, np. palcem jest niewystarczające,gdyż natężenie światła słonecznego jest bardzo silne i przenika do fotoelementu przez plastikową obudowę i ludzkie ciało. Stycznik ST25-20
Dodatkowy stycznik należy stosować w instalacjach, w których moc zainstalowanych odbiorników (w tym przypadku obwodów oświetleniowych) przekracza możliwości wewnętrznego przekaźnika automatu zmierzchowego.
Styczniki produkowane przez F&F montowane są na szynie TH35 - czyli np. w rozdzielni, z której zasilany jest automat zmierzchowy.
Prąd styków głównych stycznika należy dobrać do podłączonych odbiorników.
Dodatkowy przekaźnik należy stosować w instalacjach, w których moc zainstalowanych odbiorników (w tym przypadku obwodów oświetleniowych) przekracza możliwości wewnętrznego przekaźnika automatu zmierzchowego.
Przekaźniki typu PP produkowane przez F&F montowane są w puszkach Ø60.
Prąd styku przekaźnika nie może przekraczać 16 A.
Litera "i" w symbolu urządzenia oznacza wytrzymałość na prądy udarowe (160 A/20 ms) powodowane przez odbiorniki typu świetlówki LED, transformatory elektroniczne, lampy wyładowcze itp.
Zegar astronomiczny stosujemy w instalacjach, w których istnieje potrzeba załączania oświetlenia po zmierzchu i wyłączania o świcie ale nie ma możliwości wyprowadzenia czujnika jasności na zewnątrz budynku.
Zegar astronomiczny wyznacza punkty załączenia i wyłączenia oświetlenia na podstawie informacji o bieżącej dacie i współżędnych geograficznych miejsca jego zainstalowania. Oznacza to, że zegar steruje oświetleniem załączając i wyłączając je o zachodzie/wschodzie słońca ale brak zewnętrznego czujnika jasności powoduje, że jest on niewrażliwy na niespodziewane zaciemnienia w ciągu dnia.
W instalacjach niskonapięciowych istnieje możliwość zamontowania automatu zmierzchowego zasilanego napięciem innym niż 230 V.
Przykładowo, w instalacji 24 V AC można zamontować automat zmierzchowy AZH 24 V i podwyższyć jego możliwości łączeniowe stosując stycznik z cewką 24 V.

Automat zmierzchowy AZH-106 230 V
W przypadku odbiorników, których prąd przekracza 10 A i jednocześnie nie jest większy niż 16 A sugerujemy zastosowanie automatu zmierzchowego AZH-106, który w stosunku do AZH różni się wyłacznie obciążalnością wbudowanego przekaźnika.

Produkty powiązane:

  • AZH-106

    Zasilanie:                        230 V Maksymalne obciążenie: 16 A  Element światłoczuły:       wbudowanyObudowa:                         hermetycznaMontaż:                            natynkowy Wyłącznik zmierzchowy służy do sterowania źródłami światła lub innymi odbiornikami energii w zależności od natężenia oświetlenia - wyłącza o świcie i załącza o...

  • ST25-20

    Stycznik modułowy. Prąd 25 A. Napięcie 230 V AC. Moc łączeniowa AC1 4 kW. Moc łączeniowa AC3 1,3 kW.Elektromagnetyczny stycznik  w obudowie modułowej. Bezpośredni  montaż na szynie 35 mm.

  • PP-1Z-LED-230V

    Konfiguracja styków:  1 styk zwierny (NO) Prąd obciążenia:         16 A (160 A/20 ms) Napięcie zasilania:      100÷265 V ACPrzekaźnik elektromagnetyczny w obudowie do bezpośredniego montażu w puszce podtynkowej Ø60.

29 innych produktów w tej samej kategorii: