Czujnik ruchu DR-05 W biały

Czujnik ruchu DR-05 W biały

DR-05W, 5908312591887

Opis produktu

Czujnik ruchu podczerwieni (pasywny)
Do montażu natynkowego
IP44


Automatycznie, czasowo załącza oświetlenie w przypadku pojawienia się osoby lub innego obiektu w takich miejscach, jak: korytarze, podwórza, podejścia i podjazdy,  garaże, itp.

Działanie czujnika ruchu podczerwieni

Czujnik ruchu podczerwieni działa poprzez wykrywanie przemieszczania się źródeł ciepła, które znajdują się w obszarze jego działania.


Na skuteczność detekcji mają wpływ:
- ilość ciepła emitowanego przez poruszający się obiekt oraz temperatura otoczenia,
- wielkość poruszającego się obiektu,
- kierunek oraz prędkość ruchu.

Efektywność  czujnika ruchu podczerwieni będzie najmniejsza gdy:
- temperatura poruszającego się obiektu jest zbliżona do temperatury otoczenia (np. nasłonecznione pomieszczenie, kaloryfer w polu detekcji, itp.),
- obiekt porusza się z małą prędkością bezpośrednio w kierunku czujnika ruchu,
- rozmiary poruszającego się obiektu będą niewielkie w porównaniu z obszarem strefy detekcji.

Przykładowe sytuacje mogące doprowadzić do nieprawidłowej pracy czujników ruchu podczerwieni:
- Źródła światła znajdujące się w polu detekcji czujnika ruchu PIR. Załączenie/wyłączenie światła powoduje dużą i szybką zmianę temperatury żarówki, co może być zinterpretowane przez czujnik ruchu podczerwieni jako poruszający się obiekt.

 Tabela mocy

Czujnik ruchu DR-05 W biały

Powyższe dane mają charakter orientacyjny i w dużym stopniu zależeć będą od konstrukcji konkretnego odbiornika (szczególnie dotyczy to żarówek LED, lamp energooszczędnych, transformatorów elektronicznych i zasilaczy impulsowych), częstotliwości załączeń oraz warunków pracy.

Napięcie zasilania230 V AC
Maksymalny prąd obciążenia5 A
Czas wyłączenia10 s ± 3 s ÷ 10 min ± 2 min.
Detekcja ruchu0,6÷1,5 m/s
Pole detekcji poziomej0°÷180°
Pole detekcji pionowej0°÷90°
Maks. regulowany promień detekcji (h: 2.5 m, Temp. ˂ 24 °C)5÷12 m
Wysokość montażu czujnika1,8÷2,5 m
Zakres obrotu głowicy - w poziomie/w pionie180°/90°
Rodzaj detekcjipromieniowanie podczerwone
Przyłączezaciski śrubowe 1,5 mm2
Moment dokręcający0,3 Nm
Pobór mocy0,5 W
Temperatura pracy-20÷40°C
Wymiarygłowica rozłożona poziomo: 70 x 205 x 45 mm; głowica rozłożona pionowo: 70 x 140 x 110 mm
Montażnatynkowy
Stopień ochronyIP44
Czujnik ruchu DR-05 W biały

Czujniki ruchu to urządzenia, które na stałe zagościły w naszym życiu do tego stopnia, że tego  na co dzień po prostu nie zauważamy.  Jak wszystkie udogodnienia, czujki ruchu zainstalowane w sposób prawidłowy i przemyślany, zwiększają komfort naszego codziennego życia. Dodatkowo pozwalają oszczędzać energię elektryczną, co ma z kolei wpływ na wysokość naszych rachunków za prąd. Czym jest czujnik ruchu? Jakiego rodzaju czujniki ruchu oferują ich producenci? Wybór jest urozmaicony, czego najlepszym przykładem jest oferta firmy F&F.

Rodzaje czujników ruchu

Kierując się zasadą działania,  wyróżniamy przede wszystkim czujniki ruchu podczerwieni oraz mikrofalowe czujniki ruchu.

Jak działają czujniki ruchu na podczerwień?

Czujniki ruchu podczerwieni (czujniki ruchu PIR-z ang. Passive Infra Red ) wykrywają przemieszczanie się źródeł ciepła znajdujących się w obszarze ich działania. Nazywane są  pasywnymi czujnikami ruchu, ponieważ same nie nadają żadnych sygnałów, a jedynie odbierają informacje dotyczące źródeł ciepła w swoim zasięgu ( w obszarze detekcji, czyli w obszarze wykrywania )

Czujka ruchu z detekcją promieniowania podczerwonego wykrywa przemieszczanie się źródeł ciepła znajdujących się w obszarze jej działania. Na skuteczność detekcji wpływa ilość ciepła emitowanego przez poruszający się obiekt, jego rozmiar, a także kierunek i prędkość, z jaką się on porusza. Ważnym czynnikiem jest również temperatura otoczenia. Działanie czujnika ruchu PIR może więc zakłócić niewielka różnica temperatury między obiektem pojawiającym się w zasięgu jego działania, a temperaturą otoczenia.Nastąpi to wtedy, gdy czujnik ruchu jest zainstalowany w nasłonecznionym pomieszczeniu lub w zasięgu jego detekcji znajduje się stałe źródło ciepła, np.kaloryfer. Mniejszą efektywnością w działaniu pasywny czujnik ruchu wykaże się również wówczas, gdy obiekt-źródło ciepła-będzie poruszał się z małą prędkością bezpośrednio w kierunku czujnika ruchu, a także wtedy, gdy rozmiar poruszającego się obiektu jest niewielki w stosunku do obszaru działania czujnika. Również źródła światła znajdujące się w zakresie działania czujników ruchu podczerwieni mogą mieć wpływ na ich działanie- Załączenie lub wyłączenie światła powoduje dużą i szybką zmianę temperatury żarówki, co może być zinterpretowane przez czujnik PIR jako poruszający się obiekt. 

Na czym polega działanie mikrofalowych czujników ruchu?

Z kolei  zasada działania mikrofalowych czujnikówruchu-zwanych również aktywnymi- polega na   emisji i odbieraniu  fal elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości 5,8 Ghz. Aktywny czujnik ruchu wykrywa zmiany w odbiciu emitowanych  fal– gdy przemieszczający się obiekt pojawi się  w obszarze jego działania. Wykrycie tego ruchu powoduje automatyczne załączenie oświetlenia. Od  tego momentu  ciągły ruch będzie podtrzymywał załączenie tego oświetlenia. Brak ruchu w polu detekcji wyzwoli czas podtrzymania oświetlenia. Ponowny ruch w polu detekcji i jego zanik  w trakcie odmierzania czasu wyzwoli czas podtrzymania od początku.

W przeciwieństwie do czujników ruchu na podczerwień, mikrofalowe czujniki ruchu nie reagują na zmianę temperatury. Są również bardziej czułe-łatwiej wykrywają ruch do i od czujnika. Aktywny czujnik ruchu wykrywa ruch przez płyty drewniane, płyty kartonowo-gipsowe, szkło i tworzywa sztuczne, co może być zarówno jego zaletą, jak i wadą.

Większość mikrofalowych czujek ruchu  F&F może służyć jako czujniki obecności- identyfikują ponowny ruch w okresie podtrzymania oświetlenia i utrzymują je nadal włączone. Aktywne czujniki ruchu firmy F&F mogą być również wyposażone w automaty zmierzchowe (włączniki zmierzchowe, potocznie zwane „zmierzchówkami”), dzięki którym nie jest możliwe automatyczne załączenie oświetlenia w ciągu dnia. 

Jak działa laserowy czujnik odległości ToF?

W ofercie czujników ruchu  F&F posiadamy również laserowy  czujnik odległości wykorzystujący technologię Time of Flight. Zasada działania laserowego czujnika odległosci typu ToF polega na emisji wiązki światła i pomiarze opóźnienia światła, które powraca na skutek odbicia się od przeszkody. Pozwala to precyzyjnie określić odległość obiektu. Następnie ta odległość jest porównywana z nastawionym zakresem detekcji. Jeżeli coś pojawi się w odległości mniejszej od wskazanej wartości, następuje załączenie światła. Takie rozwiązanie  doskonale sprawdza się do załączania obwodów oświetleniowych, np. na otwartych schodach, gdzie istotne jest, aby czujnik wykrywał obecność tylko na schodach i ignorował wszystko, co dzieje się poza nimi. 

Montaż czujników ruchu

Co do sposobu montażu czujniki ruchu mogą być instalowane w puszce podtynkowej i natynkowo. W swojej ofercie posiadamy również czujniki nasufitowe. Jeżeli ktoś poszukuje rozwiazania typu „2 w 1”, oferujemy  plafony z wbudowanym czujnikiem ruchu-z kloszem szklanym lub z tworzywa HDPE. 

Jaki czujnik ruchu na zewnątrz?

Czujniki ruchu mogą pracować wewnątrz pomieszczeń oraz na zewnątrz budynku.Na zewnątrz jedynie  w miejscach, w których obudowa czujnika ruchu i  jego punktów połączeń elektrycznych nie jest narażona na bezpośrednie opady deszczu lub śniegu oraz na zabryzganie wodą lub inną cieczą.

W odpowiednim doborze urządzenia pod tym kątem na pewno pomoże nam kod IP. Oznacza stopień ochrony jaką zapewnia obudowa przed dostępem do części niebezpiecznych, wnikaniem ciał obcych różnej wielkości oraz wody z zewnątrz . Składa się on z dwóch cyfr, gdzie pierwsza oznacza, że obudowa zapewnia ochronę przed dostępem do niebezpiecznych części umieszczonych wewnątrz i równocześnie zapewnia ochronę przed wnikaniem do wnętrza obcych ciał stałych (zakres 0-6). Druga cyfra kodu  określa stopień wodoszczelności obudowy(zakres 0-9).

Dla przykładu- przeznaczony do montażu natynkowego czujnik ruchu na podczerwień DR-04 charakteryzuje się IP 65 (obudowa jest pyłoszczelna i odporna na strugi wody spadające na obudowę z dowolnej strony).

Na zewnątrz sprawdza się przede wszystkim czujniki PIR. 

Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą CZUJNIKÓW RUCHU.