Automat zmierzchowy AZH 24 V - czujnik zmierzchu

Automat zmierzchowy AZH 24 V - czujnik zmierzchu

AZH-24V, 5908312592303

Opis produktu

Zasilanie:                        24 V
Maksymalne obciążenie: 10 A
Element światłoczuły:       wbudowany
Obudowa:                         hermetyczna
Montaż:                             natynkowy

Czujnik zmierzchu służy do sterowania źródłami światła lub innymi odbiornikami energii w zależności od natężenia oświetlenia - wyłącza o świcie i załącza o zmierzchu.

Zasada działania czujnika zmierzchu

Czujnik zmierzchowy umieszczamy w miejscu z zapewnionym stałym dostępem naturalnego światła dziennego. Zmiany jego intensywnosci spowodują załączanie i wyłączanie sterowanego oświetlenia. Pora załączenia  może być ustawiona przez użytkownika potencjometrem. Obrót w stronę “księżyca“ - załączy później, obrót w stronę “słoneczka“  - załączy wcześniej. Czujnik zmierzchowy posiada układ opóźniający załączenie i wyłączenie oświetlenia, co niweluje wpływy zakłóceń (np. wyładowań atmosferycznych) na pracę automatu.

Automat zmierzchowy AZH 24 V

Tabela mocy

Automat zmierzchowy AZH 24 V

Wartości orientacyjne dopuszczalnego obciążenia - więcejUWAGA!

Możliwość specjalnego wykonania czujników zmierzchowych na inne napięcia niż podane w tabeli  danych technicznych, np. 12 V, 24 V, 48 V i 110 V AC/DC i inne.

Napięcie zasilania24 V AC/DC
Tolerancja napięcia zasilania-15 ÷ 10 %
Maksymalny prąd obciążenia AC-110 A
Element wykonawczyprzekaźnik
Konfiguracja styków1 × NO
Separacja stykuNIE
Próg zadziałania - regulowany2 ÷ 1000 Lx
Próg zadziałania - ustawionyok. 7 Lx
Histerezaok. 15 Lx
Opóźnienie zadziałania włączeniaok. 10 s
Opóźnienie zadziałania wyłączeniaok. 20 s
Element światłoczuływbudowany
PrzyłączeOMY 3×0,75 mm²; długość 0,8 m
Pobór mocy0,56 W
Temperatura pracy-25 ÷ 50 °C
Wymiary51×67×26 mm (± 1 mm)
Montażnatynkowy
Stopień ochronyIP65 - hermetyczny
Automat zmierzchowy AZH 24 V

Automat zmierzchowy AZH 24 V

Czujniki zmierzchu - rodzaje zasada działania

Czujnik zmierzchu. Automat zmierzchowy. Włącznik zmierzchowy

Kilka określeń, jedno urządzenie. Jego zadaniem jest automatycznie włączyć światło, gdy zapadnie zmierzch i wyłączyć o wschodzie słońca. Automat potrzebny i często wykorzystywany. W przestrzeni publicznej do oświetlania alejek parkowych, witryn sklepowych, załączania neonowych reklam. W naszych domach czujnik zmierzchu również znajdzie zastosowanie. Z jego pomocą podświetlimy ogrodowe ścieżki, wyeksponujemy piękno roślin. Czujniki zmierzchu wykorzystamy również do podświetlenia schodów i podjazdów.

Czujnik zmierzchu co to jest?

Czujnik zmierzchu to niewielkie urządzenie, montowane na szynie w rozdzielni lub natynkowo. Może być naprawdę niewielkich rozmiarów jak np. czujnik AZH-MINI-LED. Wymiary jego obudowy to zaledwie 42 x 64 x 30 mm. Jak już nadmieniliśmy, czujniki zmierzchu załączają światło o zmierzchu i wyłączają o świcie. Zgodnie z naturalnym cyklem zmian dobowych światła dziennego.

Gdzie zamontować czujnik zmierzchu?

Montaż czujnika zmierzchu zależy od właściwości automatu, który wybierzemy. Czujnik zmierzchu ze wbudowanym elementem światłoczułym przeznaczony jest do montażu natynkowego. Musi znaleźć się w miejscu ze stałym dostępem do światła dziennego. W przypadku urządzeń wyposażonych w sondę zewnętrzną, to jej musimy zapewnić dobre warunki świetlne. Sam automat może być w takim przypadku przystosowany do montażu na szynie lub natynkowego.

Jak działa czujnik zmierzchu?

Czujnik zmierzchu automatycznie załącza oświetlenie o zmierzchu i wyłącza je po wschodzie słońca. Działa w reakcji na zmianę światła naturalnego. Jego działanie można korygować ręcznie, za pomocą potencjometru. W ten sposób opóźniamy zadziałanie czujnika zmierzchu lub wywołujemy jego wcześniejszą reakcję. Warto również podkreślić, że czujniki zmierzchu posiadają układy opóźniające załączenie i wyłączenie oświetlenia. Rozwiązanie to zmniejsza wpływ zakłóceń na pracę automatu. Dzięki temu np. wyładowania atmosferyczne nie zaburzają pracy czujnika.

Czujnik zmierzchu i ruchu.

Czujniki zmierzchu wspierają pracę czujników ruchu. Czujnik ruchu ze wbudowanym czujnikiem zmierzchu (np. DRM-01-24 V) nie załączy światła, gdy jest na to zbyt jasno. Połączenie pracy obu czujników pozwala na racjonalne gospodarowanie energią elektryczną. Co przekłada się z kolei na wysokość naszych rachunków za prąd.

Zewnętrzny czujnik zmierzchu

Czujniki zmierzchu można z powodzeniem montować na zewnątrz budynków. Pozwala na to hermetyczna obudowa, o stopniu ochrony IP 65. W przypadku automatów przeznaczonych do montażu w rozdzielni wysoki stopień ochrony posiadają sondy.

Czujniki zmierzchu także do LED

Załączanie oświetlenia LED wymaga automatów wyposażonych w przekaźniki ze wzmocnionym stykiem. Takie przekaźniki są przystosowane do pracy z odbiornikami o dużym prądzie startowym.

Napięcie zasilania czujników zmierzchu

Wśród automatów zmierzchowych F&F znajdują się:

 •       czujniki zmierzchu 230V,
 •       czujniki zmierzchu 24V,
 •       czujniki zmierzchu 12V.

 

Czujnik zmierzchu zewnętrzny jak podłączyć?

Niezbędne informacje, dotyczące poszczególnych modeli czujników zmierzchu F&F zamieszczone są w instrukcjach obsługi. Można je pobrać z naszej strony, wchodząc w informacje o produkcie (Zakładka "Pliki do pobrania"). Schematy podłączeń automatów zmierzchowych znajdują się również w zakładce "Schematy".

Zachęcamy oczywiście do bezpośredniego kontaktu z nami.

Stycznik ST25-20 24 V
Dodatkowy stycznik należy stosować w instalacjach, w których moc zainstalowanych odbiorników (w tym przypadku obwodów oświetleniowych) przekracza możliwości wewnętrznego przekaźnika automatu zmierzchowego.
Styczniki produkowane przez F&F montowane są na szynie TH35 - czyli np. w rozdzielni, z której zasilany jest automat zmierzchowy.
Prąd styków głównych stycznika należy dobrać do podłączonych odbiorników.
W przypadku automatu zmierzchowego zasilanego napięciem 24 V należy zastosować stycznik z cewką 24 V i całość zasilić prądem zmiennym (AC).
Dodatkowy przekaźnik należy stosować w instalacjach, w których moc zainstalowanych odbiorników (w tym przypadku obwodów oświetleniowych) przekracza możliwości wewnętrznego przekaźnika automatu zmierzchowego.
Przekaźniki typu PP produkowane przez F&F montowane są w puszkach Ø60.
Prąd styku przekaźnika nie może przekraczać 16 A.
Litera "i" w symbolu urządzenia oznacza wytrzymałość na prądy udarowe (160 A/20 ms) powodowane przez odbiorniki typu świetlówki LED, transformatory elektroniczne, lampy wyładowcze itp.
W przypadku automatu zmierzchowego zasilanego napięciem 24 V należy zastosować przekaźnik z cewką 24 V.
Zegar astronomiczny stosujemy w instalacjach, w których istnieje potrzeba załączania oświetlenia po zmierzchu i wyłączania o świcie ale nie ma możliwości wyprowadzenia czujnika jasności na zewnątrz budynku.
Zegar astronomiczny wyznacza punkty załączenia i wyłączenia oświetlenia na podstawie informacji o bieżącej dacie i współżędnych geograficznych miejsca jego zainstalowania. Oznacza to, że zegar steruje oświetleniem załączając i wyłączając je o zachodzie/wschodzie słońca ale brak zewnętrznego czujnika jasności powoduje, że jest on niewrażliwy na niespodziewane zaciemnienia w ciągu dnia.
AZH-106 24 V
W przypadku odbiorników, których prąd przekracza 10 A i jednocześnie nie jest większy niż 16 A sugerujemy zastosowanie automatu zmierzchowego AZH-106 24 V, który w stosunku do AZH 24 V różni się wyłacznie obciążalnością wbudowanego przekaźnika.

Produkty powiązane:

 • AZH-106

  Zasilanie:                        230 V Maksymalne obciążenie: 16 A  Element światłoczuły:       wbudowanyObudowa:                         hermetycznaMontaż:                            natynkowy Wyłącznik zmierzchowy służy do sterowania źródłami światła lub innymi odbiornikami energii w zależności od natężenia oświetlenia - wyłącza o świcie i załącza o...

 • AZH-S

  Zasilanie:                        230 V Maksymalne obciążenie: 16 A Montaż:                           natynkowySonda zewnętrzna Ø 10 mm w komplecie Włącznik zmierzchowy służy do sterowania źródłami światła lub innymi odbiornikami energii w zależności od natężenia oświetlenia - wyłącza o świcie i załącza o zmierzchu.

 • AZH-C

  Zasilanie:                           230 V  Maksymalne obciążenie:    10 A Element światłoczuły:         wbudowanyObudowa:                          hermetycznaMontaż:                             natynkowy Włącznik zmierzchowy służy do sterowania źródłami światła lub innymi odbiornikami energii w zależności od natężenia oświetlenia - wyłącza o świcie i...

29 innych produktów w tej samej kategorii: